Internetové rádio s elektronkami

  Zrod projektu

Jednoho pěkného večera jsem si uvědomil, že staré elektronkové rádio zakoupené v červnu 1975 (mám ho po rodičích, zas až tak letný nejsem) už nepřináší takový užitek jako za starých dobrých časů jejich mládí. Střední a dlouhé vlny, které to umí, už delší dobu nejsou na výsluní dnes již digitálních médií. Navíc jejich poslechová kvalita už také není úměrná době, přece jen pískání, houkání a malý rozsah přenášených frekvencí už dnes neposkytuje takový požitek z poslechu jako v začátcích radia. Přesto mě ale podsvícení stupnice, magické oko a postupné zesilování hlasitosti po zapnutí rádia přimělo k zamyšlení, jestli by nešlo tomuto pěknému kusu nábytku vrátit jeho původní účel. Vždyť jsem na něm s rodiči poslouchal svoje první nedělní pohádky.


Parametry po přestavbě

Radio se připojí na internet přes domácí WiFi, aby umělo hrát jakoukoliv dostupnou stanici. Důležité je, aby se všechny funkce ovládaly původními knoflíky (zapínání, vypínání, hlasitost, hloubky a výšky). Jedinou změnu doznalo přepínání stanic, tady jsem místo otočného knoflíku použil jeden ze spodních knoflíků (gramo). Chtěl jsem totiž zachovat posuvný ukazatel pod stupnicí, i když ve skutečnosti na funkci rádia nemá vliv. Dále je zachován elektronkový zesilovač včetně nastavení barvy zvuku. Stejně tak magické oko, které původně ukazovalo jak dobře je stanice naladěna, je zachováno, ale předělal jsem ho tak, aby trochu fungovalo jako indikátor vybuzení. Není to nic světoborného, ale zapojil jsem ho tak, aby při hraní malinko pomrkávalo. Krásná, i když malinko pobledná, zelená barvička zůstala. Také jsem přidal malý display, který ukazuje právě zvolenou stanici a ještě malou informaci při zapnutí a vypnutí radia. Velkou pozornost jsem věnoval tomu, aby diplay nevypadal jako pěst na oko. Oranžové podsvícení a zasazení do dřevěného rámečku snad působí decentně a tak, jako by to tam bylo odjakživa. Původní podsvícení stupnice malými žárovičkami jsem nahradil LED páskem, hlavně kvůli jeho řádově vyšší životnosti. Ještě je doplněna funkce přehrávání znělky před spuštěním konkrétní stanice. Po zapnutí rádia nebo při přepnutí na jinou stanici se nejprve přehraje wav soubor se znělkou příslušného rádia a potom teprve započne přehrávání samotného pořadu rádia.


Použité vybavení

Radio Rondo II 528a, Raspberry Pi3 B s WiFi, pro něj předpřipravený balíček Noobs, diplay 16×2 znaků s oranžovým podsvícením, nový síťový transformátor s dvojitou izolací (primár 230V, sekundár 6,3V/3,5A a 225V/0,2A), LED pásek 12V.


 Postup přestavby

  1. Instalace systému Raspberry Pi3 NOOBS
  2. Instalace radia a nastavení stanic
  3. Schéma propojení Raspberry a rádia
  4. Fotogalerie hotového rádia

 

7 komentářů

  1. Mam staré radio A 104 reprom asi Bulharsko,chtěl bych jej sprovoznit dle normy OIRT ,tedy VKV do 104.Je možné nějak přibastlit? tranzirové rádio k anténě, nebo koupit stavebnici na přestavbu?Děkuji gramo a stř Vlny funkční

    1. Dobrý den, já jsem už asi dvě rádia také předělával, ale přiklonil jsem se k implementaci relativně levného tranzistorového radia CCIR, tedy do 108 MHz. Pak je problém pouze v mechanickém propojení ladícího kondenzátoru. Výstup FM modulu jsem zapojil do gramo vstupu radia, protože to mé nemělo přepínač na VKV. Ať se to podaří!

  2. chystám se na něco podobného s rádiem Tesla Talisman T306U. Rád bych použil Vaše řešení!

  3. No koukám že spojení nejmodernější techniky a elektronek je možné a dokonce Je to super protože elektronky mají výborný čistý zesilovací zvuk což je dobře a velmi čistý přenos na rozdíl od tranzistorů protože elektronky emitují distort tranzistory vlastně spínají A to je právě zásadní rozdíl jo Takže tohle musím jít normálně bombastický zvuk protože ten elektronkový zesilovač který tam prostě je tento přenese úplně krásně a je to bomba to teda čumím Co je dneska všechno možné jo ano Raspberry systém Linux Ano zdraví František čelko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *