Hesla Jednoty bratrské

 Program, který každý den zobrazí na obrazovce vašeho PC dva verše z Písma. Tento program je obdoba tištěných Hesel Jednoty bratrské. Chcete-li každý den začít práci s počítačem nějakým biblickým veršem, je tento program určen právě pro vás. Nechte se oslovit biblí. Je to stará kniha, ve které se nacházejí nové věci. Jde o biblické verše na každý den.

Hesla Jednoty bratrské umí zobrazovat vše, co je v tištěné verzi. Umí i změnit barvu pozadí, barvu, styl i velikost písma, velikost a umístění okna programu na ploše, funkci spuštění jen jednou denně aj. Jsou zde i tlačítka, která zobrazují heslo týdne, měsíce a roku. Program je také optimalizován pro nejnovější Windows 10.

Každý den je systematicky kombinován starozákonní a novozákonní text.  Starozákonní verš je přidělenen losem ze souboru asi 1800 citátů. Toto losování probíhá v německém Ochranově (Herrnhut), kde tradice vznikla. Novozákonní verš – vyučující text – je k heslu vybírán. Tento text někdy heslo doplňuje, jindy rozvíjí nebo k němu stojí v kontrastu. Další charakteristikou Hesel jsou denně dvě čtení z Bible. Ranní čtení sleduje události církevního roku a večerní čtení je chronologickým čtením jednotlivých biblických knih. Hesla JB se tiskem publikují již od roku 1730. Spolu s bratrskými misionáři se rozšířila po celém světě.


KE STAŽENÍ verze pro WINDOWS
Plná verze 2.34 pro Windows včetně dat na rok 2023

KE STAŽENÍ verze pro iPhone

Verze pro iPhone je funkční na telefonech Apple s připojením na internet. Instalaci provedete otevřením odkazu http://heslajb.glideapp.io nebo načtením tohoto QR kódu.

Podrobný návod na spuštění aplikace najdete pod tímto odkazem.

KE STAŽENÍ verze pro Android

Novinkou roku 2022 je i verze pro telefony se systémem android. Je funkční na telefonech s připojením na internet. Instalaci provedete otevřením odkazu http://heslajb.glideapp.io nebo načtením tohoto QR kódu.

Podrobný návod na spuštění aplikace najdete pod tímto odkazem.


TIŠTĚNÁ VERZE

Kdybyste měli zájem o Hesla Jednoty bratrské v tištěné podobě, můžete si je zakoupit na www.vydavatelstvijb.cz  A to ve verzi s diářem nebo bez něj.


 JAK VZNIKAJÍ

Hesla již neodmyslitelně patří k duchovnímu odkazu Jednoty bratrské, a proto i letos vychází jako pomoc ke čtení Písma. Každý den je systematicky kombinován starozákonní a novozákonní text. Starozákonní verš – heslo – je losován ze souboru asi 1 800 citátů. Toto losování probíhá v Ochranově (Herrnhutu), kde tradice vznikla. Novozákonní verš – vyučující text – je k heslu vybírán. Někdy heslo doplňuje, jindy rozvíjí nebo k němu stojí v kontrastu. Další charakteristikou Hesel jsou denně dvě čtení z Bible. Ranní čtení sleduje události církevního roku a večerní je chronologickým čtením jednotlivých biblických knih. Při převodu Hesel z německého originálu používáme různé dostupné české překlady.


Z HISTORIE

Hesla vznikla v roce 1728, aby byla každodenním povzbuzením. Tiskem začala vycházet nepřetržitě již od roku 1730. V roce 1740 byla poprvé přeložena do francouzštiny a angličtiny, o dva roky později do holandštiny a 1758 se poprvé objevila i v češtině.


 HESLA VE SVĚTĚ

Spolu s misionáři se rozšířila nejen po Evropě, ale i do zámoří. Postupně byla překládána i do dalších jazyků, dnes vycházejí v celkem 50 jazycích v Evropě, Africe, Americe i Asii. Jsou to např: afrikaans, albánsky, anglicky, arabsky, balinézsky, basá, batak, bulharsky, česky, čičeva, čínsky, dánsky, estonsky, finsky, francouzsky, hindu, chorvatsky, islandsky, inuktetuk (eskymácky), italsky, japonsky, kinyarwanda, litevsky, lotyšsky, maďarsky, miskito, německy, nizozemsky, odiya, ovambo, pedi, polsky, portugalsky, rongmei, rumunsky, rusky, slovensky, srbsky, surinamsky, svahilsky, španělsky, švédsky, tibetsky, tswana, turecky, venda, xhosa, zulu.
Hesla vycházejí také v původních biblických jazycích, tj. hebrejsky a řecky, a ve slepeckém písmu. Jejich celkový náklad dosahuje několika milionů.

34 komentářů

 1. Problém s instalací do win 10 64bit proběhne instalace ale nezobrazí se ikona a ani v program files 86 se nic nezobrazí , přičemž instalace proběhla uspěšně.

 2. Dobry den,
  roky som denne otvaral web dennicteni.cz. Dnes som objavil Hesla JB na glideapp.io, ktore mi vyhovuju ovela viac, hlavne vdaka prelinkovaniu na denni cteni. Dakujem!

  P.S.: Mozno by viaceri uzivatelia ocenili, ak by lava zalozka aktualneho dna bola farebne rozlisena. Ale inak super.

 3. na mobilu v androidu 12 se vubec nezobrazi okno s položkou Přidat na plochu-zobrazi se pouze novy list,najit na strance,možnosti webu,zobrazeni pro stolni pocitac. Tudiz nelze nainstalovat ani přidat na plochu.co dělam špatně? poradte

  1. Dobrý de Miroslave, ono záleží, v jakém internetovém prohlížeči si Hesla JB otevřete. Můj návod je v prohlížeči Chrome, a tam je to stejné i na Androidu 12. Ale všiml jsem si, že u Androidu 13 v prohlížeči Samsung je třeba použít jiný systém. Prohlížeč to také umí, ale ty položky se jmenují jinak. Doplním ještě dnes do návodu obrázky.

 4. Dobrý den, já jsem spoustu let používal program pro Windows. Teď už 5 let pracuji na Macu a tak mi to docela chybí. Dneska jsem objevil a nainstaloval tu online verzi, a při té říležitosti mě napadlo, že by ofline provedení šlo vytvořit buďto v apple připomínkách na každý den, nebo v Google kalendáři jako události. V tom googlu kalendáři by to bylo multiplatfomní. Mohu s kopírováním pomoci, nebo na tom může pracovat skupina, pokud to neumí nějaký skript..
  Jinak velice děkuji za všechny vděčné čtenáře „Hesel JB“, mě jsou denním průvodcem. Moc zdravím z Hůrek u Nové Bystřice, Zdeněk Hajduch.

  1. Dobrý den, děkuji za pěkná slova. O Google kalendáři jsem v minulosti také uvažoval, ale nakonec jsem zvolil tuto online verzi, která je také multiplatformní. Abych pravdu řekl, grafická úprava Google kalendáře se mi moc nelíbila a navíc implementace kalendáře pro uživatele by byla trochu složitější než toto mé řešení. To jen pro vysvětlení, proč jsem zvolil tento způsob. Kdyby se ale našlo více uživatelů, kteří by uvítali jiné řešení, nejsem v tom neoblomný.

 5. Dobrý den,
  byl by možné použít „engine“ hesel s jiným datovým souborem jako modlitební kalendář?
  Děkuji.

  1. Dobrý den, já myslím, že by to šlo. Pokud bude pro každý den nějaký text s jednoduchým formátováním, pak by to šlo. Musel bych ty texty převést na formát, aby je engine Hesel správně přečetl, ale šlo by to. Ale šla by je jedna varianta. Buď verše nebo modlitební texty, ne obojí najednou.

 6. Dobrý den. Dneska jsem se koukal kdo je vlastně autorem programku, co mam leta na pc – Vypínac na dobrou noc :-). A Moc děkuji i za tento program-ek :–). Požehnany rok a vsechno nej do Nového roku, a hlavně zdraví a to nejen do nej… L. Chovanec

 7. Patřím mezi vděčné uživatele programu Hesla už od samého začátku – je to opravdu skvělý nástroj pro každodenní použití. Moc Vám bratře děkuji za Vaši vytrvalou službu!!! Bůh Vám žehnej!

 8. (Teď jsem našel, že se tu dá nechat veřejně vzkaz, tak to musím využít!)
  Bratře Pepo, moc dík za věrnou službu!
  A i za tenkrát vylepšení na počkání!
  Hesla používáme snad víc než 10 let a jsou součástí našeho každodenního života.
  Matušci z CB Říčany

 9. Veliké poděkování za aplikaci, milý Josefe, a nadějné vyhlídky v novém roce! S důvěrou v Pána!

 10. Milý bratře,
  Velice Vám děkuji ya Vaší službu. Mám helsa na pořítači snad už od dobz první verzze a skoro každý den je to první program, co otvírám.
  Přeji Vám Boží požehnání pro dalí službu, práci i pro Vaší rodinu.

  Ladislav Zvolánek
  Ohrazenice (Jince)

 11. Zdravím a moc děkuji za Vaši službu. Prosím, bude k dispozici i verze pro Android? Moc by mě to potěšilo a věřím, že nejen mě 🙂

  1. Dobrý den paní Evo, verzi pro Android jako aplikaci nabízí přímo Jednota bratrská na svých stránkách. Není ale zcela zdarma. Já mám povoleno nabízet pouze verze pro Windows a iPhone.

 12. Dobrý den, nebudou v budoucnu Hesla dostupná i pro Mac OS X? Případně, nedala by se data exportovat do souboru kalendáře (.ics), (.csv) nebo formát importovatelný do Google kalendáře.? Byl jsem zvyklý číst Váše zpracování na PC, ale nemohu nikde najít českou alternativu pro Mac. Na „www.losungen.de“ je dostupná pouze německá verze s německými daty v .xml, což jsem se pokoušel přeložit, ale nefunguje mi to korektně. Děkuji předem za informace, Zdeněk.

  1. Dobrý den pane Hajduchu, jste zatím první zájemce o verzi pro Mac. Vývoj pro tento systém vyžaduje další investice, o kterých já sám zatím neuvažuji. Děkuji ale za nápady o exportu do Google kalendáře apod. Na to bych se mohl podívat.

   1. Dobrý den pane Strako, jsem další zájemce o zpracování Hesel JB pro Mac a iPhone. Myslím, že uživatelů by se našlo více. Jakou investici potřebujete pro vývoj systému?
    Děkuji za odpověď. Martin Procházka

 13. Přidávám se k ostatním a rovněž děkuji za Vaši péči o dostupnost hesel; i já mám díky Vám, Josefe, první myšlenku po zapnutí počítače na Pána!

 14. Díky moc za Vaše Hesla JB, Pepo!
  Už více než 10 let je to to první, co vidím na ploše při spuštění svého PC, resp. notebooku či netbooku. 🙂
  S přáním Božího pokoje & požehnání
  Leoš

 15. Neviem si predstaviť nový deň bez nového Slova a Hesiel kde nájdem všetko čo potrebujem na každý deň k Jeho čítaniu

 16. Velmi rád se připojuji k ostatním s díky za Vaši skvělou a vytrvalou službu – prográmek používám také spoustu let, řekl bych že od samého počátku. Je to požehnaný vstup do nového dne, pokud se mi jako první na PC zobrazí Boží Slovo – upřímné díky! Jakob Haver

  1. Děkuji Jakobe za Vaše pěkná slova. Koukal jsem do záloh a představte si, že letos je to již patnáctý rok, kdy Hesla JB uveřejňuji. Jsem moc rád, že snad i trochu díky mé službě máte požehnané dny. Straka Josef

 17. Zdravím,
  váš prográmek na HeslaJB používám už mnoho let – vždy ráno v zaměstnání 🙂
  Potřebuji update na rok 2019 a nemohu instalovat (v novém zaměstnání nemám na počítači práva).
  Pokud se pamatuji, dával jste na web ke stažení samotný soubor CteniRRRR.sj.
  Nemohl byste jej poslat na mail ?
  Pokud ano, pak moc děkuji.

 18. Nedaří se mi nainstalovat hesla na 2019. Prosím, poraďte, pomozte. Děkuji za pochopení. J.Jasná

  1. Dobrý den, je potřeba kliknout na rok 2019 v části „Ke stažení“ na této stránce. Poté poklikat na soubor HeslaW19.zip a dvojklikem spustit soubor „Hesla JB 2019.exe“. Tím se spustí průvodce instalace, který Vás česky provede. V podstatě se kliká jen na tlačítka „Dále“, „OK“ atp.
   Snad Vám to bude ku pomoci, Straka Josef

 19. Ke všem zaslíbením Božím, kolik jich jen jest, bylo v Ježíši Kristu řečeno „Ano“. A proto skrze něho zní i naše „Amen“ k slávě Boží.
  2. list Korintským 1,20
  MOC DÍKY BRATŘE V KRISTU ZA TVOU PRÁCI NA „HESLECH“, SÍLU, ZDRAVÍ, RADOST A JEHO VEDENÍ A POŽEHNÁNÍ PŘEJÍ A VYPROŠUJÍ BENÍŠKOVI, CB PARDUBICE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *