Retro mluvící panenka

Úvod

Tato kontrukce je určena nejen pro malá děvčátka, která si ráda hrají s panenkami, ale i pro jejich maminky, které si rády vzpomenou na svoje dětství. Tak to bylo i s mojí sestrou, která svou mluvící panenku Hetro předala další generaci. Tyto panenky obsahovaly malý gramofon s vyměnitelnými oboustrannými deskami, na kterých byly namluveny české říkánky. To je dnes v záplavě moderních anglicky mluvících panenek natolik neobvyklé, že mi bylo líto, aby byly naše děti o tyto, pro nás tak cenné, nahrávky ochuzeny. A věřte, že když jsem po tolika letech viděl reakci své více než čtyřicetileté sestry při prvním poslechu básniček, které spolutvořily její dětství, bylo mi to největší odměnou, jakou jsem si mohl přát.


Způsob řešení

Při realizaci této kontrukce jsem musel vyřešit hned několik úskalí. Vzhledem k  opotřebování mechanismu gramofonu, poškozené jehle, motoru s poškozeným uložením, a zcela chybějícímu pastorku jsem se rozhodl zabudovat do původní krabičky čistě elektronickou verzi s nahrávkami původních minigramofonových desek.


Přepis gramofonových desek do MP3

Původní strojek z výše uvedených důvodů nebylo možno pro získáí nahrávek použít, proto jsem sáhl k poněkud neobvyklému řešení. Vyrobil jsem nový střed pro malé desky tak, abych je mohl přehrávat na standardním gramofonu. Pak bylo třeba upravit mechaniku gramofonu tak, aby ramínko mohlo přehrávat až téměř k samotnému středu. To nebyl velký problém, systém samočinného vypínání gramofonu po přehrání standardní desky šel lehce vyřadit z činnosti. Ještě jsem musel zkrátit délku samotného ramínka asi o 8 mm, aby jehla přenosky byla při přehrávání pokud možno rovnoběžná s drážkou na desce.

Doma jsem našel sedm původních oboustranných gramofonových desek, tedy 14 nahrávek, každá o délce 20-30s. Rychlost gramofonu jsem přepnul na nejvyšší možnou, tedy 45 ot/min. To je sice málo, ale podařilo se mi získat 14 více či méně kvalitních nahrávek, to podle toho, jak byly desky poškrábané. V počítači jsem je pomocí software Audacity zrychlil na přibližně dvojnásobek, protože původní desky byly nahrávány rychlostí 78 ot/min. Dále jsem digitálně opravil praskání. Zčásti automatickou funkcí, neb ji software obsahuje, zčásti ručně. Ty největší škrábance pak přestaly být nepříjemně rušivé. Praskání nezmizelo úplně, což přineslo retro styl a podpořilo vzpomínky původní majitelky panenky. Výsledek ve formátu MP3 si můžete poslechnout a případně stáhnout a použít pro svoji konstrukci z odkazu na konci článku.


Elektronika

Schéma zapojení

Elektronika je tvořena MP3 modulem obsahující chip GPD2846A s micro SD kartou, na které jsou nahrávky z původních desek. Jedna nahrávka má velikost cca 0,4MB, tedy určitě postačí karta o velikosti 64 nebo 128 MB. Modul obsahuje i 2W zesilovač, ke kterému je třeba připojit reproduktor o impedanci 4-8 Ohmů. Já jsem použil šuplíkové zásoby, oválný reproduktor ze staré televize. Přirozenější by jistě bylo použít reproduktor kulatý, ale tento mnou použitý měl nejlepší zvuk co se týče přenosu nízkých frekvencí. Při výběru je třeba si dát pozor na celkovou výšku reproduktoru, aby se do původní krabičky vešel. K napájení slouží Li-ion akumulátor 3,7V o kapacitě 750mAh. Ten je doplněn nabíjecím modulem obsahujícím chip TP4056 s microUSB konektorem. Má vstupní napětí 5V a nabíjecí proud 1A. To by bylo na zvolený akumulátor trochu moc, proto doporučuji zmenšit nabíjecí proud na asi 500 mA zvětšením odporu rezistoru na pinu č.2 z 1,2 na 2,2 kΩ  Dobíjíme standardní nabíječkou na mobilní telefon. Z praxe mohu potvrdit, že při každotýdenním hraní je třeba dobíjet jen asi 2x za rok. Mezi nabíjecí a MP3 modul jsem vložil vypínač, kterým je jediným ovládacím prvkem. Schema zapojení je na obrázku vedle.


Mechanická konstrukce

reproduktor

použité moduly

Veškerá elektronika je umístěna uvnitř krabičky původního gramofonu. Původní jehlu, ramínko, talíř, kontakty baterie, motor i membránu reproduktoru z umělé hmoty jsem samozřejmě vyndal. Místo membrány jsem umístil reproduktor. Deska MP3 přehrávače je umístěna tak, aby šla pohodlně vyndávat paměťová karta. Nabíjecí modul jsem přilepil kolmo pomocí malého hranolu, aby při otevřených dvířkách šel lehce zasunout konektor nabíječky. Baterie je na svém původním místě, kde jsem ji také zafixoval. Vypínač je umístěn taktéž v prostoru u baterie. Vzhledem k letitému působení kyseliny z původních baterií byl originální páčkový vypínač již nepoužitelný, proto jsem do stejného prostoru umístil nový, opět z šuplíkových zásob. Po propojení modulů podle schématu se již sestavený přehrávač uzavře do krabičky a může se vrátit do útrob panenky.

mechanická konstrukce

sestavený hrací strojek


Uvedení do provozu

Po prvním spuštění je třeba nastavit vhodnou hlasitost. To jsem provedl pinzetou na příslušných pájecích ploškách. Při příštím spuštění si modul nastavenou hlasitost bude pamatovat. Je samozřejmě možné připájet na zmíněné plošky tlačítka a ovládat tak nejen hlasitost, ale i přeskakovat jednotlivé básničky, ale pro potřeby tohoto projektu jsem to nepovažoval za nutné. Velmi příjemnou vlastností použitého přehrávacího modulu je spuštění posledního přehrávaného souboru ihned po připojení napájecího napětí. Panenka tedy začne recitovat poslední nedokončenou básničku z minulého přehrávání.


Závěr

Cena celé konstrukce se vejde do 300Kč. Akumulátor 150Kč, MP3 modul s GPD2846A 40Kč, modul nabíjení 5V 1A 25Kč, MicroSD karta 128MB 55Kč

Kdybyste někdo měl doma tyto staré desky s nahrávkami, můžete mi napsat do komentářů a domluvíme se na jejich digitalizaci a zpřístupnění případným dalším zájemcům. Můžeme společně vytvořit takovou malou databázi básniček našeho dětství.


Nahrávky

Nahrávky mnou digitalizovaných originálních gramodesek jsou pro případné zájemce k dispozici

Na palouce…

Paci paci pacičky…

Paseka…

Podívej se na nebe…

Lucinko…

Pokojík…

Já holčička…

Pacholátko…

Děvče okaté…

Otázky…

Copak trápí mou panenku…

Panenka…

Husičky…

Ten náš pes…


Dalších 13 nahrávek od kolegy Franty. Díky!

Když jsem husy pásala…

Koťátko…

Kozička…

Pásla ovečky…

Spadla moucha do komína…

Hajej nynej…

Halí belí…

Ovčáci čtveráci…

Macek leze ze vrátek…

Očka, modrá očka..

Běží liška k Táboru…

Kočka leze dírou…

Na tom Pražským mostě…


Ke stažení

MP3 ke stažení vše najednou – panenka.zip

VIDEO

11 komentářů

  1. Dobry den, chcem sa spytat- ja osm mala tiez taku babiku hovoracu Hamiro, a chcem sa spytat- slovenske riekanky a basnicky a pesnicky by ste nemohli odniekial zohnat?

    1. Dobrý den Franto, moc jste mě potěšil svými nahrávkami. Je jich celkem 13 a žádná z nich není duplicitní k již stávajícícím. Přidal jsem, s Vaším dovolením nahrávky pro ostatní zájemce. Ještě jednou Díííky.

  2. Jak jsem řekl v jednom ze svých předešlých komentářů samozřejmě gramů destičky mi zbyly Mám jich asi pět ještě v původním obale Takže netknuté právě jsem taky teď řešil problémy s gramofonem to co jsem tam našel tady na této stránce Tak to mi až spadla Brada jo samozřejmě destičky jsem ochotný poskytnout kvůli digitalizaci a případnému rozšíření databáze protože tohle to je hodně zajímavý Jinak mě najdete na Facebooku Jmenuji se František čelko klidně normálně pošlu fotografie jak říkám mám to ještě v původním balení vyrábělo to nějaké družstvo a Mira a co se týče stromečku Ale je mi líto na to ten gramofon ničit ale ještě Pepíkovi chci říct Tohle to co jsem tam viděl na té fotce snad to ne přehrával magnetodynamickou přenoskou Ježíšku na křížku ale je to dobrý bomba S pozdravem František čelko Předem děkuji za pozornost zdraví František čelko

  3. Jo a přátelé ještě něco bych dodal k tomu strojku který se vyráběl a jestli si pamatujete vyrábělo To tenkrát družstvo směr Praha to si pamatuji sala přesně a stroječek se dodával samostatně v takovým plátěném pytlíku a Říkalo se tomu chechtací pytlík a byla tam právě i tady v té s Vlastou Burianem jak se tam smál a tyto destičky se k tomu dodávali v balení jako set nebo komplet jak bych to řekl jo Nevím já to teda tady zadávám slovně Tak jak mi to Google napíše Tak případně se omlouvám za chyby protože blbě vidím jo ale prostě je to bomba a pamatuji si to zcela přesně my jsme tomu říkali chechtací pytlík jo a to by bylo asi tak tomu všechno co si já pamatuji a stál ten chechtací pytlík tenkrát asi 65 Kč jo takže asi tak Předem děkuji za pozornost S pozdravem František čelko

  4. Dobrý den vážení přátelé právě řeším podobný problém jak to dostat do databáze mám tady asi tak pět těchto gramofonových destiček ale gramofon na to vlastními silami ne upravím ale normálně to co jsem zde našel to mi teda až spadla Brada a jsem ochotný ty destičky poskytnout a rozšířit případně naší databázi teda Pepíku To se ti teda povedlo a to jsem ani netušil že po zadání do Googlu se tam tohleto najde to Je až neuvěřitelné už jsem to stáhl a je to prostě bomba neskutečný mám tyto destičky vyráběla to nějaké družstvo Admira jo myslím teď nevím kde konkrétně oni sídlili to bych se musel podívat ale mám ty destičky ještě s původním obalem jo prala pantonu a ještě jiné organizace Můžu to poslat eventuálně i na fotce s pozdravem František čelko

  5. Miluju tyto panenky Zn. Hamiro , sbírám je . Jsou to panenky mého dětství a úžasné kousky z dob minulých.

  6. Dobrý den, nezbyla Vám prosím nějaká deska do tohoto gramofonku? Jeden jsem zprovoznil, ale nemám jak vyzkoušet. Děkuji a s pozdravem Petr Navrátil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *