Instalace Raspberry Pi3

Pro prvrpi3aotní instalaci systému na Raspberry PI 3 je vhodné využít předpřipraveného balíčku NOOBS (RaspiShop.cz), který kromě základního operačního systému Raspbian nabízí i další operační systémy jako například multimediální centrum či Windows 10. Já využil balíček Raspbian.

Systém NOOBS je potřeba stáhnout z oficiálních stránek http://www.raspberrypi.org konkrétně z https://www.raspberrypi.org/downloads/noobs/. V době, kdy píši tento článek je aktuální verze daného systému verze 1.8.0 vydaná 29. 2. 2016. Po stažení daného zip souboru je potřeba daný soubor rozbalit a nahrát na prázdnou mirco SD kartu. Nová SD karta je z výroby naformátována na FAT 32, což plně dostačuje a není potřeba žádného jiného formátování. Stačí jen nahrád obsah rozbaleného zip souboru na micro SD kartu a následně vložit kartu do raspberry a spustit.

printscreeninstalacePři prvním spuštění dojde k vytvoření jednotlivých oddílů na sd kartě a objeví se okno s přehledem operačních systémů. V případě, že zatím nejste připojeni k internetu, se zobrazí jen operační systém Raspbian, který je předpřipraven na kartě. V případě připojení ethernet kabelu se zobrazí další operační systémy. Zárověň dojde k rozpoznání wifi modulu, který je v dané verzi Raspberry PI 3 integrovanou součástí a zobrazí se možnost připojení k vaší WiFi síti.

Po restartu můžeme vyzkoušet funkčnost internetu, mělo by to již jít. Následuje velmi důležitý krok, aktualizace. Do příkazové řádky zadáme:
sudo apt-get update
Pro přehrávání rádia budeme používat vlc, tedy ho nainstalujeme:
sudo apt-get install vlc