Hesla Jednoty bratrské

 Program, který každý den zobrazí na obrazovce vašeho PC dva verše z Písma. Tento program je obdoba tištěných Hesel Jednoty bratrské. Chcete-li každý den začít práci s počítačem nějakým biblickým veršem, je tento program určen právě pro vás. Nechte se oslovit biblí. Je to stará kniha, ve které se nacházejí nové věci. Jde o biblické verše na každý den.

Hesla Jednoty bratrské umí zobrazovat vše, co je v tištěné verzi a umí i několik věcí navíc. Například možnost změnit barvu pozadí, barvu, styl i velikost písma, velikost a umístění okna programu na ploše, funkci spuštění jen jednou denně aj. V nejnovější verzi programu můžete vidět novou ikonu programu a novou grafiku tlačítek. Přibyla tlačítka, která zobrazují heslo týdne, měsíce a roku. To v předchozích verzích chybělo. Program je také optimalizován pro nejnovější Windows 10.

Každý den je systematicky kombinován starozákonní a novozákonní text.  Starozákonní verš je přidělenen losem ze souboru asi 1800 citátů. Toto losování probíhá v německém Ochranově (Herrnhut), kde tradice vznikla. Novozákonní verš – vyučující text – je k heslu vybírán. Tento text někdy heslo doplňuje, jindy rozvíjí nebo k němu stojí v kontrastu. Další charakteristikou Hesel jsou denně dvě čtení z Bible. Ranní čtení sleduje události církevního roku a večerní čtení je chronologickým čtením jednotlivých biblických knih. Hesla JB se tiskem publikují již od roku 1730. Spolu s bratrskými misionáři se rozšířila po celém světě.


KE STAŽENÍ verze pro WINDOWS

Plná verze 2.32 pro Windows včetně dat na rok 2021

KE STAŽENÍ verze pro iPhone

Verze pro iPhone je funkční na telefonech s připojením na internet. Instalaci provedete otevřením odkazu http://heslajb.glideapp.io nebo načtením tohoto QR kódu. Podrobný návod na spuštění aplikace najdete pod tímto odkazem.


 JAK VZNIKAJÍ

Hesla již neodmyslitelně patří k duchovnímu odkazu Jednoty bratrské, a proto i letos vychází jako pomoc ke čtení Písma. Každý den je systematicky kombinován starozákonní a novozákonní text. Starozákonní verš – heslo – je losován ze souboru asi 1 800 citátů. Toto losování probíhá v Ochranově (Herrnhutu), kde tradice vznikla. Novozákonní verš – vyučující text – je k heslu vybírán. Někdy heslo doplňuje, jindy rozvíjí nebo k němu stojí v kontrastu. Další charakteristikou Hesel jsou denně dvě čtení z Bible. Ranní čtení sleduje události církevního roku a večerní je chronologickým čtením jednotlivých biblických knih. Při převodu Hesel z německého originálu používáme různé dostupné české překlady.


Z HISTORIE

Hesla vznikla v roce 1728, aby byla každodenním povzbuzením. Tiskem začala vycházet nepřetržitě již od roku 1730. V roce 1740 byla poprvé přeložena do francouzštiny a angličtiny, o dva roky později do holandštiny a 1758 se poprvé objevila i v češtině.


 HESLA VE SVĚTĚ

Spolu s misionáři se rozšířila nejen po Evropě, ale i do zámoří. Postupně byla překládána i do dalších jazyků, dnes vycházejí v celkem 50 jazycích v Evropě, Africe, Americe i Asii. Jsou to např: afrikaans, albánsky, anglicky, arabsky, balinézsky, basá, batak, bulharsky, česky, čičeva, čínsky, dánsky, estonsky, finsky, francouzsky, hindu, chorvatsky, islandsky, inuktetuk (eskymácky), italsky, japonsky, kinyarwanda, litevsky, lotyšsky, maďarsky, miskito, německy, nizozemsky, odiya, ovambo, pedi, polsky, portugalsky, rongmei, rumunsky, rusky, slovensky, srbsky, surinamsky, svahilsky, španělsky, švédsky, tibetsky, tswana, turecky, venda, xhosa, zulu.
Hesla vycházejí také v původních biblických jazycích, tj. hebrejsky a řecky, a ve slepeckém písmu. Jejich celkový náklad dosahuje několika milionů.

21 komentářů

 1. (Teď jsem našel, že se tu dá nechat veřejně vzkaz, tak to musím využít!)
  Bratře Pepo, moc dík za věrnou službu!
  A i za tenkrát vylepšení na počkání!
  Hesla používáme snad víc než 10 let a jsou součástí našeho každodenního života.
  Matušci z CB Říčany

 2. Veliké poděkování za aplikaci, milý Josefe, a nadějné vyhlídky v novém roce! S důvěrou v Pána!

 3. Milý bratře,
  Velice Vám děkuji ya Vaší službu. Mám helsa na pořítači snad už od dobz první verzze a skoro každý den je to první program, co otvírám.
  Přeji Vám Boží požehnání pro dalí službu, práci i pro Vaší rodinu.

  Ladislav Zvolánek
  Ohrazenice (Jince)

 4. Zdravím a moc děkuji za Vaši službu. Prosím, bude k dispozici i verze pro Android? Moc by mě to potěšilo a věřím, že nejen mě 🙂

  1. Dobrý den paní Evo, verzi pro Android jako aplikaci nabízí přímo Jednota bratrská na svých stránkách. Není ale zcela zdarma. Já mám povoleno nabízet pouze verze pro Windows a iPhone.

 5. Dobrý den, nebudou v budoucnu Hesla dostupná i pro Mac OS X? Případně, nedala by se data exportovat do souboru kalendáře (.ics), (.csv) nebo formát importovatelný do Google kalendáře.? Byl jsem zvyklý číst Váše zpracování na PC, ale nemohu nikde najít českou alternativu pro Mac. Na „www.losungen.de“ je dostupná pouze německá verze s německými daty v .xml, což jsem se pokoušel přeložit, ale nefunguje mi to korektně. Děkuji předem za informace, Zdeněk.

  1. Dobrý den pane Hajduchu, jste zatím první zájemce o verzi pro Mac. Vývoj pro tento systém vyžaduje další investice, o kterých já sám zatím neuvažuji. Děkuji ale za nápady o exportu do Google kalendáře apod. Na to bych se mohl podívat.

   1. Dobrý den pane Strako, jsem další zájemce o zpracování Hesel JB pro Mac a iPhone. Myslím, že uživatelů by se našlo více. Jakou investici potřebujete pro vývoj systému?
    Děkuji za odpověď. Martin Procházka

 6. Přidávám se k ostatním a rovněž děkuji za Vaši péči o dostupnost hesel; i já mám díky Vám, Josefe, první myšlenku po zapnutí počítače na Pána!

 7. Díky moc za Vaše Hesla JB, Pepo!
  Už více než 10 let je to to první, co vidím na ploše při spuštění svého PC, resp. notebooku či netbooku. 🙂
  S přáním Božího pokoje & požehnání
  Leoš

 8. Neviem si predstaviť nový deň bez nového Slova a Hesiel kde nájdem všetko čo potrebujem na každý deň k Jeho čítaniu

 9. Velmi rád se připojuji k ostatním s díky za Vaši skvělou a vytrvalou službu – prográmek používám také spoustu let, řekl bych že od samého počátku. Je to požehnaný vstup do nového dne, pokud se mi jako první na PC zobrazí Boží Slovo – upřímné díky! Jakob Haver

  1. Děkuji Jakobe za Vaše pěkná slova. Koukal jsem do záloh a představte si, že letos je to již patnáctý rok, kdy Hesla JB uveřejňuji. Jsem moc rád, že snad i trochu díky mé službě máte požehnané dny. Straka Josef

 10. Zdravím,
  váš prográmek na HeslaJB používám už mnoho let – vždy ráno v zaměstnání 🙂
  Potřebuji update na rok 2019 a nemohu instalovat (v novém zaměstnání nemám na počítači práva).
  Pokud se pamatuji, dával jste na web ke stažení samotný soubor CteniRRRR.sj.
  Nemohl byste jej poslat na mail ?
  Pokud ano, pak moc děkuji.

 11. Nedaří se mi nainstalovat hesla na 2019. Prosím, poraďte, pomozte. Děkuji za pochopení. J.Jasná

  1. Dobrý den, je potřeba kliknout na rok 2019 v části „Ke stažení“ na této stránce. Poté poklikat na soubor HeslaW19.zip a dvojklikem spustit soubor „Hesla JB 2019.exe“. Tím se spustí průvodce instalace, který Vás česky provede. V podstatě se kliká jen na tlačítka „Dále“, „OK“ atp.
   Snad Vám to bude ku pomoci, Straka Josef

 12. Ke všem zaslíbením Božím, kolik jich jen jest, bylo v Ježíši Kristu řečeno „Ano“. A proto skrze něho zní i naše „Amen“ k slávě Boží.
  2. list Korintským 1,20
  MOC DÍKY BRATŘE V KRISTU ZA TVOU PRÁCI NA „HESLECH“, SÍLU, ZDRAVÍ, RADOST A JEHO VEDENÍ A POŽEHNÁNÍ PŘEJÍ A VYPROŠUJÍ BENÍŠKOVI, CB PARDUBICE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *